< pcss2002vol.3(ukrainian)

2002   Том 3   № 1

Анотації


І.М. Смоленський, Н.Є. Котюшко

Амінокватернізація гуанідиній хлоридом хімічно активованих макропористих оксиетилметакрилатних гелей (огляд)

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу,
вул. Карпатська, 15, м. Івано-Франківськ, 76019, Україна E-mail:ismolensky@ifdtung.if.ua


На основі запропонованої концепції, проведених синтезів та розглянутого механізму реакцій амінокватернізації гуанідиній хлоридом хімічно активованих каталітичним епоксидуванням та селективним амінуванням оксиетилметакрилатних сферонових гелей одержані два типи макропористих аніонообмінників із заданими властивостями. Розроблені методи направленого синтезу кватернізованих гуанідино-аміносферонових адуктів з кінетично контрольованою буферною ємністю в межах 60-600 мг-екв/рН*Гсорб, відповідними діапазонами лінійності, концентраційної стаціонарності градієнта рН-середовища за хлорид-аніоном з ефективністю (1600-4000 ВЕТТ) розділення сумішей аніонів мінеральних кислот методом іонообмінної рідинної хроматографії.

Ключові слова: амінокватернізація, гуанідин, поліаміни, сферон, матриця сорбента, рідинна хроматографія.


Повна версія статті .pdf (436kb)




Л.В. Піскач, О.В. Парасюк, І.Д. Олексеюк, В.Я. Галаган

Система CdSe-Ga2Se3-SnSe2

Волинський державний університет імені Лесі Українки, кафедра загальної та неорганічної хімії, пр. Волі,13, м. Луцьк, 43025
E-mail:
oleg@lab.univer.lutsk.ua


Методами ДТА, РФА та МСА досліджені фазові рівноваги в квазіпотрійній системі CdSe-Ga2Se3-SnSe2. Побудовано фазові діаграми чотирьох політермічних перерізів, проекцію поверхні ліквідуса, ізотермічний переріз при 670 К. Тетрарних фаз в системі не виявлено. Встановлено характер і температури протікання моно- та нонваріантних процесів.

Ключові слова: халькогеніди, фазова діаграма, поверхня ліквідуса, ізотермічний переріз.


Повна версія статті .pdf (362kb)




С.В. Свєчніков, В.Д. Походенко1, П.Ф. Олексенко, Н.Ф. Губа1, Л.І. Бережинський, Г.О. Сукач, П.С. Смертенко, Л.Н. Гребинська1, Л.І. Фененко

Фотолюмінесценція і поглинання плівок полі-N-епоксипропілкарбазолу і бром-полі-N-епоксипро-пілкарбазолу з нанорозмірними частинками V2O5

Інститут фізики напівпровідників НАН України, пр. Науки, 45, Київ, 03028, Україна.
1Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України, пр. Науки, 31, Київ, 03028, Україна


Досліджено оптичні характеристики тонких плівок на основі чистих органічних полімерів полі-N-епоксипропілкарбазолу (ПЕПК) і 3,6-ді-бром-полі-N-епоксипропілкарбазолу (3,6-ді-Br-ПЕПК ) і з наночастинками V2O5. Розширено області фоточутливості полімерних органічних плівок ПЕПК і 3,6-ди-Br-ПЕПК до lmax = 600 нм. Для плівок на основі 3,6-ді-Br-ПЕПК із наночастинками V2O5 зі збільшенням кількості введених наночастинок виявлене зменшення інтенсивності смуг ФЛ і електронного поглинання, а для плівок на основі ПЕПК із V2O5 - зменшення інтенсивності смуг ФЛ і збільшення інтенсивності смуг електронного поглинання.

Ключові слова: полі-N-епоксипропілкарбазол, 3,6-ді-бром-поли-N-епоксипропіл-карбазол, наночастинки, фотолюмінесценція, електронне поглинання, полімер.


Повна версія статті
.pdf (354kb)




П.О. Кондратенко1, Ю.М. Лопаткін2

Вплив d-орбіталей на енергетичну структуру і радіаційно-хімічні властивості молекули HgCl2

1Вища атестаційна комісія України, Хрещатик,34, Київ, 01001,
Тел. 8-044- 228-4773, 8-044-221-2626, E-mail:
pkondrat@unicyb.kiev.ua
2Сумський державний університет, тел. 8-0542- 32-4016, E-mail:ppyuriy@rs.net.ua


Молекула сулеми (HgCl2) відіграє переважну роль у радіаційних процесах, що протікають у рентгеночутливих матеріалах. З метою розробки матеріалів для реєстрації високоенергетичного, у тому числі ядерного випромінювання, у даній роботі проведені експериментальні дослідження полімерних шарів, що містять солі важких металів, зокрема, сулеми, квантово-хімічні розрахунки енергетичної структури, потенціальної поверхні основного, збудженого та іонізованого стану сулеми.

Ключові слова: молекула, d-орбіталі, оптичний спектр, квантово-механічний розрахунок.


Повна версія статті .pdf (408kb)




Ш. Алекперова, K.Х. Джалилова, Г.С. Гаджиева, I. Ахмедов

Спектри основних оптичних функцій тонких плівок p-CuAgTe

Інститут фізики НАН Азербайджану, вул. Джавида, 33, Baku, 370143, Азербайджан
E-mail:
physic@lan.ab.az Fax: (99412) 39-59-61


Дослідженням фундаментальних оптичних функцій тонких плівок p=CuAgTl в інтервалі енергій (0,05-0,50) та ( 1,0-6,2) еВ вперше отримано дані про структуру енергетичних зон біля абсолютних екстремумів зони Бріллюена. Розраховано комплекс фундаментальних оптичних функцій: e1; e2 ePerpetuity; -Im e-1; n, k в околі плазмового резонансу, час релаксації плазмових коливань t=4,7*10-13с, енергія плазмового резонансу h*wp=0,05 еВ, ефективна маса носіїв струму m*=0,3 me, енергії прямих міжзонних переходів та спін-орбітального розщеплення.


Повна версія статті .pdf (373kb)




А.П. Шпак, В.Л. Карбівський, О.П. Дімітрієв

Порівняльний аналіз інфрачервоних спектрів апатитів: вплив центрального атома на симетрію коливань тетраедричних іонів

Інститут металофізики НАН України, 03680 м. Київ, бул. ак. Вернадського, 36, тел. 444-30-10,
E-mail:
karb@imp.kiev.ua


Показано, що структура ІЧ спектрів коливань зв’язку Х-О у тетраедрі (ХО4)3- залежить від двох факторів – природи центрального атома та симетрії оточення групи. Зроблено порівняльний аналіз ІЧ спектрів коливань (ХО4)3- для двох типів центрального атома, Х = Р чи V, та двох типів кристалічної структури – апатитів та кальцій-ванадат (фосфат) окислів.

Ключові слова: апатит, спектри поглинання, електронна будова, симетрія.


Повна версія статті .pdf (317kb)




Д.М. Фреїк, В.В. Прокопів, У.М.Писклинець

Термодинамічний n-p-перехід у кристалах телуриду кадмію

Фізико-хімічний інститут при Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна
E-mail:
prk@pu.if.ua


На основі квазіхімічного моделювання високотемпературної рівноваги дефектів при відпалі кристалів телуриду кадмію одержано аналітичний вираз для визначення парціального тиску пари кадмію , що відповідає термодинамічному n-p-переходу. Побудовані фазові діаграми рівноваги, визначені умови формування матеріалу n- і р-типу провідності із заданою концентрацією носіїв струму. Ключові слова: телурид кадмію, дефекти, квазіхімія, константи рівноваги.


Повна версія статті .pdf (267kb)




В.Б. Залєсский, Ф.В. Курдесов, В.І. Ковалевський, Т.Р. Леонова, О.В. Єрмаков, В.Ф. Гременок1, Е.П. Зарецька1

Синтез CuInSe2 світлопоглинаючих шарів у квазізамкнутій системі в потоці інертного газу

Інститут електроніки НАН Бєларусі Республіка Бєларусь, 220090 Мінськ, Логойський тракт, 22
E-mail:
kurdesau@inel.bas-net.by
1Інститут фізики твердого тіла і напівпровідників НАН Бєларусі Республіка Бєларусь, 220072 Минськ, вул. П. Бровки, 17
E-mail:gremenok@ifttp.bas-net.by


Потрійні халькопіритні сполуки міді виду СuInSe2 являють собою перспективний матеріал для створення світлопоглинаючих шарів тонкоплівкових сонячних елементів. У даній роботі описується метод синтезу диселенідов міді й індію селенізацією Cu-In плівок у парах селену у квазізамкнутій системі c протіканням інертного газу. Наводяться дані про питомий і поверхневий опір, хімічний склад, кристалічну структуру і фазовий склад, мікрофотографії поверхні і поперечного сколу для металевих плівок і полікристалічних халькопіритних плівок, одержуваних після їх селенізації даним методом.

Ключові слова: CuInSesub>2, халькопірит, тонкі плівки, селенізація, квазізамкнута система.


Повна версія статті .pdf (520kb)




Б.М. Рувінський, Д.М. Фреїк, М.А. Рувінський

Вплив дифузії атомів і вакансій телуру на електрофізичні властивості плівок n-PbTe при вакуумному відпалі

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна E-mail:ruvinsky@pu.if.ua


Досліджено кінетику концентрації електронів при вакуумному відпалі плівок n-PbTe з урахуванням впливу залишкового кисню. Показано важливу роль дифузії атомів телуру при випаровуванні з приповерхневого шару і дифузії вакансій телуру з поверхні в об‘єм плівки. Оцінені відповідні коефіцієнти дифузії. Теоретичні результати узгоджуються з експериментальними даними.

Ключові слова: кінетика електронів, плівки n-PbTe, дифузія, атоми і вакансії Те, кисень.


Повна версія статті .pdf (317kb)




А.М. Ніколенко, В.М. Кіндрачук1

Мезоскопічні аспекти проблематики структурної інженерії матеріалів

Українська інженерно-педагогічна академія, вул. Університетська, 16, Харків, 61003, Україна
1Національний технічний університет України “КПІ”, проспект Перемоги, 37, Київ, 04056,Україна, br> E-mail:
vitaly_k@i.com.ua


В роботі представлені основні підходи до вивчення мезоскопічної невпорядкованості як основи реалізації структурної інженерії матеріалів.

Ключові слова: мезоскопічно невпорядковані середовища, мезоскопічні ієрархічні платформи, субмезоструктура, мезоструктура, мезоелемент, субмезо- та макропараметри системи, мезодефект.


Повна версія статті .pdf (270kb)




Б.К. Остафійчук, В.М. Ткачук

Процеси дефектоутворення в залізо-ітрієвому гранаті при імплантації важкими іонами

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна
E-mail:
valeriy@pu.if.ua


Отримав дальший розвиток та обгрунтування метод розрахунку ефективності радіаційного дефектоутворення, який грунтується на імітаційному моделюванні каскадів атомних зіткнень в багатокомпонентних сполуках методом Монте-Карло. Для оцінки ролі розвитку нелінійних ефектів в каскадах атомних зіткнень при іонному опроміненні Y3Fe5O12 важкими іонами проведено розрахунок розмірів індивідуальних каскадів та густини енерговиділення. Порівняння модельних розрахунків з даними експерименту показує їх задовільну кореляцію.

Ключові слова: іонна імплантація, дефектоутворення, залізо-ітрієвий гранат, тепловий пік, субкаскад.


Повна версія статті .pdf (324kb)




І.І. Григорчак

Особливості термодинаміки електронної підсистеми інтеркальованих напівпровідників груп АІІІВVI та А2VB3VI

Львівське відділення Інституту проблем матеріалознавства НАН України,
вул. Патона, 1, Львів, 79040, Україна


Досліджено зміну питомого опору напівпровідників Bi2Se3, InSe i GaSe при різних способах їх інтеркалювання s-, d- та p-елементами. На основі термодинамічних вимірів встановлено, що спостережувана локалізація носіїв струму має різну природу в залежності від виду матеріалу-“господаря” та “гостьового” компонента. В допущенні, що інтеркалянт діє як діелектричний прошарок, який двомеризує динаміку носіїв заряду, але не змінює самих шарів, обчислено внутрішню енергію електронного газу як функцію обмінного інтеграла.

Ключові слова: інтеркаляція, електронний газ, внутрішня енергія, ентропія, гостьовий компонент, матеріал-господар, поляронна локалізація.


Повна версія статті
.pdf (279kb)




В.М. Кланічка, В.М. Шперун, Р.Я. Михайльонка, В.М. Бойчук, В.І. Потяк

Термоелектричні властивості і кристалохімія дефектів твердих розчинів PbTe-SmTe

Фізико-хімічний інститут при Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка 57, м. Івано-Франківськ 76000, Україна,
E-mail:
freik@pu.if.ua


Досліджено залежність термоелектричних параметрів твердого розчину PbTe-SmTe від складу. Запропоновано кристалоквазіхімічний механізм утворення твердого розчину та зроблено аналіз його дефектної підсистеми.

Ключові слова: телурид свинцю, телурид самарію, термоелектрична добротність, дефекти.


Повна версія статті .pdf (280kb)




Я.С. Буджак, Л.Й. Межиловська1, Л.І. Никируй1, В.В. Нижникевич1

Ефект Нернста-Еттінгсгаузена в генераторі Нернста-Еттінгсгаузена та в дослідженні механізмів розсіювання носіїв струму в кристалах

Національний університет “Львівська політехніка”, вул. С. Бандери, 12, м. Львів-13, 79005
1Фізико-хімічний інститут при Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника
вул. Шевченка 57, м. Івано-Франківськ, 76000, E-mail:
liubomyr@pu.if.ua


Розглянуто вплив елементів симетрії закону дисперсії носіїв заряду на кінетичні властивості анізотропних кристалів. Наведено точний метод визначення механізмів розсіювання носіїв струму в кристалах за допомогою досліджень поперечного ефекту Нернста-Еттінгсгаузена.

Ключові слова: кінетичні властивості, анізотропія, магнітне поле, симетрія кристалів.


Повна версія статті .pdf (256kb)




А.А. Ащеулов, В.Г. Охрем1

Перепад температури в термоелектричному анізотропному середовищі, обумовлений ефектом вихрових термоелектричних струмів

Інститут термоелектрики, вул. Дубинська, 9 а, 58029, Чернівці,
1Чернівецький національний університет, вул. Коцюбинського, 2, 59012, Чернівці


Розраховано розподіл температури і потенціал Лукоша в термоелектрично анізотропній пластині. Пояснено виникнення поперечного перепаду температури, а також ефект охолодження однієї з торцевих граней.

Ключові слова: термоерс, ефект Пельтьє, перепад температури, анізотропія, вихрові термоелектричні струми.


Повна версія статті
.pdf (266kb)




Л.Й. Межиловська, І.М. Іванишин, C.C. Лісняк, В.В. Борик

Зарядовий стан індію і атомні дефекти у твердих розчинах SnTe-InTe

Фізико-хімічний інститут при Прикарпатському університет імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ,76000 Україна


Методом кристалоквазіхімії проаналізовано можливі механізми утворення твердого розчину у системі SnTe-InTe. Показано, що у кристалічній гратці SnTe атоми індію перебувають у двох зарядових станах In+ і In3+.

Ключові слова: телурид олова, телурид індію, дефекти, зарядовий стан.


Повна версія статті
.pdf (275kb)




Д.М. Фреїк, І.В. Калитчук

Напрямлені неоднорідності в двошарових структурах на основі гетероепітаксійних плівок халькогенідів свинцю

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ, 76000, Україна


Досліджено профілі розподілу по товщині ефективних і локальних значень електричних параметрів як в епітаксійних плівках p-PbTe, n-PbS, так і в гетероструктурах на їх основі p-PbTe / n-PbS. Виявлено напрямлені неоднорідності пов’язані із дефектною підсистемою атомної структури. Показано, що методом епітаксії із парової фази формуються різкі n-p-гетеропереходи.

Ключові слова: тонкі плівки, метод гарячої стінки, телурид свинцю, сульфід свинцю, гетеропереходи, неоднорідності, профіль, дефекти.


Повна версія статті
.pdf (300kb)




Л.Ю. Козак

Пластичність металів як вияв нестійкості кристалічної гратки

Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу 76000, м. Івано-Франківськ, вул. Карпатська, 15,
тел. (03722)42351, E-mail:
kozakl@ifdtung.if.ua


У статті викладено нові погляди на природу пластичності металів, в основу яких закладено ідеї нестійкості. На основі власних досліджень і відомих експериментальних даних показано, що пластичність металів є наслідком нестійкості ідеальної кристалічної гратки. На двомірній моделі було показано, що кристалічна гратка при відповідних умовах може бути нестійкою відносно малих зсувних деформацій. Причиною нестійкості є, по-перше, геометрія потенціалу міжатомної взаємодії, по-друге, величина енергії коливань (теплова енергія) атомів. У випадку сферичної симетрії потенціалу міжатомної взаємодії кристалічної гратки, між атомами і їх найближчими сусідами діють сили відштовхування, які врівноважуються силами притягання, що діють між атомами і їх дальніми сусідами. Така гратка є стійкою при високій температурі і нестійкою при малих значеннях температури. Внаслідок нестійкості при дії зовнішніх зусиль атоми гратки переміщаються у нові, більш стійкі, положення, у результаті чого відбувається пластична деформація.

Ключові слова: двомірна модель, потенціал міжатомної взаємодії, кристалічна гратка, нестійкість.


Повна версія статті .pdf (352kb)




М.О. Галущак, Л.Р. Павлюк, В.М. Бойчук1, Г.Д. Матеїк, А.М. Яцура1

Квазіхімія дефектів у телуриді свинцю, легованих талієм

Івано-Франківський національний університет нафти і газу
вул. Карпатська 25, м. Івано-Франківськ, 76019 Україна,
1Фізико-хімічний інститут Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника
вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ, 76000 Україна


Запропоновано квазіхімічний розрахунок рівноважної концентрації дефектів у кристалах PbTe, легованих талієм. На основі порівняння експериментальних даних із результатами розрахунків визначено константи рівноваги квазіхімічних реакцій для вакансій телуру (VTe2+) та міжвузлового талію (Tli-).

Ключові слова: телурид свинцю, квазіхімія, дефекти, легування, константа рівноваги.


Повна версія статті
.pdf (303kb)




П.І. Мельник, Л.О. Капелюх1, М.І. Хома

Ущільнення плазмонапиленого покриття дифузійним залізнінням

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника
79000 м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57
1Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу,
76019 Івано-Франківськ, вул. Карпатська, 15


Досліджено ефект дифузії заліза в покриття з метою ущільнення плазмонапиленого порошку заліза на сталь. Показано, що дифузійне насичення залізом не лише ущільнює, а й рафінує приповерхневу зону нанесеного покриття.

Ключові слова: покриття, термообробка, дифузія, щільність.


Повна версія статті
.pdf (277kb)




М.Д. Раранський, М.М. Сльотов, І.М. Фодчук, О.М. Сльотов

Структурні і оптичні властивості плівок нітриду галію

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Коцюбинського, 2, Чернівці,58012 Україна, тел. (03722)44221, E-mail:
oe-dpt@chnu.cv.ua


Досліджено структурні і оптичні властивості нелегованих плівок нітриду галію. Показано, що технологія отримання визначає тип і концентрацію дефектів кристалічної гратки. Люмінесценція визначається як рекомбінаційними процесами за участю енергетичних станів, обумовлених власними точковими дефектами гратки, так і анігіляцією екситонів та міжзонними переходами.

Ключові слова: тплівки, нітрид галію, технологія, дислокації, точкові дефекти, фотолюмінесценція, l-модуляція, оптичне відбивання, механізми рекомбінації.


Повна версія статті .pdf (282kb)




Б.К. Остафійчук, І.П. Яремій, В.І. Кравець, В.Д. Федорів, В.О. Коцюбинський, О.В. Морушко

Про можливість однозначного визначення профілів зміни міжплощинної відстані в приповерхневих шарах монокристалів за даними двокристальної рентгенівської дифрактометрії

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна


Проведено аналіз методики визначення профілів зміни міжплощинної відстані в приповерхневих шарах монокристалів за даними двокристальної рентгенівської дифрактометрії. Показано, що мінімальне середнє квадратичне відхилення, як характеристика ступеня співпадання теоретичної та експериментальної кривих дифракційного відбивання, не завжди визначає реальний профіль зміни міжплощинної відстані. Запропоновано методику визначення та оцінки даних профілів при їх наближенні у вигляді асиметричної гаусіани.

Ключові слова: двокристальна рентгенівська дифрактометрія, крива дифракційного відбивання, профіль зміни міжплощинної відстані, асиметрична гаусіана, локальний мінімум.


Повна версія статті
.pdf (353kb)




О.П. Кульментьєва1,2, О.Д. Погребняк1, В.С. Кшнякін1, Ю.А. Скиба1

Вивчення морфології та фазового складу a-Fe, модифікованого імпульсною плазмою

1Сумський інститут модифікації поверхні, а/с163, м. Суми 40030
2Сумський державний університет, а/с 1570, , м. Суми 40030
E-mail:
apogrebnjak@simp.sumy.ua


Методами растрової електронної мікроскопії з мікроаналізом, рентгенівської дифрактометрії, резерфордівського зворотного розсіяння та пружного розсіяння протонів проведено дослідження структурних перетворень у поверхневому шарі a-Fe товщиною 5-20 мкм, які відбуваються в результаті дії високошвидкісної імпульсної плазми. Вивчено особливості формування поверхневого рельєфу, зміна елементного і фазового складу в залежності від числа імпульсів. Показано, що плазмово- детонаційна дія супроводжується переносом матеріалу електроду на поверхню a-Fe, а в результаті високошвидкісного високотемпературного розігріву в однофазному a-залізі утворюються нові фази – FeMo и Fe7Mo6. Крім того, має місце насичення поверхневого шару a-Fe легкими елементами (киснем, вуглецем, азотом), глибина проникнення яких залежить від числа імпульсів.

Ключові слова: модифікація, плазменно-детонаційна технологія, фазовий та елементний склад, морфологія поверхні.


Повна версія статті .pdf (353kb)




О.Я. Довгий

Напрямлені неоднорідності в епітаксійних плівках телуриду свинцю при вакуумному відпалі

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника
вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ, 76000, Україна


Досліджено вплив вакуумного відпалу як на кінетику зміни, так і на профілі ефективних і локальних значень електричних параметрів епітаксійних плівок n- i p-PbTe, вирощених із парової фази на сколах (111) монокристалів BaF2. У плівках ефективної діркової провідності має місце утворення двошарової p-n-структури, параметри якої визначаються температурою і часом відпалу. Показано, що спостережувані залежності можна пояснити випаровуванням халькогену з вільної поверхні плівок і дифузією його вакансій у напрямку нормалі до підкладки в об’єм плівки.

Ключові слова: тонкі плівки, метод гарячої стінки, телурид свинцю, вакуумний відпал, профіль, дефекти.


Повна версія статті
.pdf (323kb)




А.В. Бєсов, А.М. Ніколенко1

Розрахунок нагрівання порошку титана у плазмовому струмені

Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
пр. Перемоги, 39, 02056, Київ, Україна, тел.: (044) 441-15-46
1Українська інженерно-педагогічна академія,
вул. Університетська, 16, Харків, 61003, Україна


Розроблено портативну плазмову установку, за допомогою якої на поверхні зубного протеза створюється ретенційний шар, що дозволяє збільшувати міцність зчеплення лицювального покриття з підкладкою. Зроблено розрахунок нагрівання порошку титана в плазмовому струмені. Показано, що частка титана, проходячи через плазмотрон, цілком чи майже цілком розплавляється.

Ключові слова: плазмова технологія, ретенційні покриття.


Повна версія статті
.pdf (255kb)




В.А. Борщак, Н.П. Затовська, М.І. Куталова, Ю.М. Каракіс, А.П. Балабан

Застосування тонкоплівкових неідеальних гетеропереходів для створення сенсора оптичних і рентгенівських зображень

Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова
65026, Україна, Одеса, вул. Дворянська, 2, тел. (0482) - 23 - 24 – 61


Наявність ряду особливостей, характерних для гетероперехода CdS-Cu2S дозволило створити сенсор нового типу для реєстрації оптичного і рентгенівського зображення. Сенсор може бути використаний для реєстрації слабких оптичних і рентгенівських зображень із наступним записом їх елементів у пам’ять ЕОМ. Зчитування зображення робиться ІЧ-світлом. Сенсор має ефект накопичення і пам’яттю.

Ключові слова: гетероперехід, сенсор, оптичні та рентгенівські зображення.


Повна версія статті
.pdf (223kb)




С.П. Новосядлий

Технологічний САПР ВІС на основі тестових структур

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна


Розроблено концепцію технологічного САПР на основі тестового контролю в субмікронній технології формування структур ВІС. В його основу покладена мінімізація багатофакторної цільової функції дефектності функціональних шарів.

Ключові слова: тестова структура, параметрична оптимізація, електрофізичні властивості, дефекти функціонального шару.


Повна версія статті
.pdf (334kb)