ФХТТ, Т.8, №1, 2007

Анотації


Д.М. Фреїк, Б.П. Яцишин

Технологічні аспекти нанокластерних і нанокристалічних структур (огляд)

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка 57, 76000, Івано-Франківськ,
E-mail:ecofizbo@lac.lviv.ua

Використання наноструктурних матеріалів зробило великий внесок в науку та суттєво змінило думку про зміну властивостей матеріалів у залежності від їх розмірів. Формування наноструктур приводить до фундаментальних змін магнітних, електричних та механічних властивостей, що використовується при створенні приладів мікроелектроніки. Окремий напрямок розвитку елементів мікроелектроніки виник при використанні наноструктурних матеріалів, що компонуються з провідних та непровідних компонент, поєднують фази з різним магнітним впорядкуванням, містять орієнтовано розміщені частинки або нанопровідники. Відсутність класифікації та технологічних характеристик отримання наноматеріалів спричиняє розбіжності у трактуванні їх основних властивостей. В даному огляді надано класифікацію наноматеріалів, придатних для використання у технологіях вакуумного нанесення.
Ключові слова: наноструктури, тонкі плівки, аморфні матеріали.

Повна версія статті .pdf (2,07Mb)





З.I. Захарук, Г.I. Раренко, Є.В. Рибак, М.Л. Ковальчук, I.M. Юрійчук

Особливості кристалізації монокристалів CdTe, CdMnTe і CdZnTe

Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича, вул.Коцюбинського, 2,
Чернівці, Україна, 58012, E-mail:microel@chnu.cv.ua

В роботі розглянуто вплив умов кристалізації на структуру кристалів CdTe, Cd1-xMnxTe, Cd1-xZnxTe. Показано, що використовуючи теплоту кристалізації матеріалу, який кристалізується між подвійними стінками ампули, можна змінювати форму границі між рідкою і твердою фазами. Визначена оптимальна форма ампули для одержання монокристалів різної величини.

Повна версія статті .pdf (321kb)





І.М. Гасюк, Л.С. Кайкан, Т.В. Грабко

Вплив заміщення магнієм та режимів термообробки на провідні властивості залізо-літієвої шпінелі

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76025, Україна

Методом імпедансної спектроскопії досліджено провідні та діелектричні властивості синтезованих керамічним методом Mg-заміщених Li-Fe-шпінелей при різних умовах. Імпедансні характеристики були отримані для конденсаторної системи графіт/досліджуваний матеріал/графіт. В роботі показано, що швидке охолодження сприяє високій хімічній стабільності і високій провідності досліджуваної системи.
Ключові слова: імпедансна спектроскопія; Li-Fe-шпінель; провідність.

Повна версія статті .pdf (418kb)





В.М. Рубіш

Особливості одержання і кристалізації стекол на основі сульфойодиду сурми

Ужгородський науково-технологічний центр матеріалів оптичних носіїв інформації ІПРІ НАН України 88000,
м. Ужгород, вул. Замкові сходи 4 тел.(факс) 8031(22)3-73-97 e-mail.center_uzh@email.uz.ua

В системах SbSI-As2S3 та SbSI-GeS2 методом різкого гартування розплаву у склоподібному виді одержані сплави з великим вмістом сульфойодиду сурми. Досліджено структуру стекол та її зміни у залежності від режимів термообробки. Встановлено, що всі вивчені склоподібні сплави мають мікрогетерогенну будову. Структура фази, яка виникає в матриці стекол вказаних систем при їх кристалізації, відповідає структурі кристалічного сульфойодиду сурми.
Ключові слова: халькогенідні стекла, сульфойодид сурми, сегнетоситали, структурні перетворення, кристалізація.

Повна версія статті .pdf (432kb)





Б.К. Остафійчук, В.М. Пилипів, В.Д. Федорів, В.О. Коцюбинський, О.О. Григорук

Особливості радіаційного дефектоутворення в приповерхневих шарах епітаксійних плівок залізо-ітрієвого гранату при імплантації іонами фосфору

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57,
Івано-Франківськ, 76000, Україна e-mail:v_kotsuybynsky@mail.ru, тел: +8(097) 3803959

В роботі на основі даних конверсійної месбауерівської спектроскопії та математичного моделювання процесу іонної імплантації досліджено процес генерації радіаційних дефектів у монокристалічних епітаксійних плівках залізо-ітрієвого гранату, опромінених іонами Р+ з енергією 65 кеВ та дозами 5·1014, 1,8·1015 та 1·1016 см-2. Розглянуто механізми розвпорядкування кристалічної і магнітної мікрострукутри імплантованого шару.
Ключові слова: залізо-ітрієвий гранат, іонна імплантація, радіаційні дефекти, конверсійна месбауерівська спектроскопія.

Повна версія статті .pdf (434kb)





П.О. Генцарь, О.І. Власенко, О.В. Стронський

Оптичні та фізичні явища в приповерхневому шарі a-ZnP2

Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, 03028, м.Київ, проспект Науки 41, e-mail:gentsar@isp.kiev.ua

Досліджено спектри електровідбивання a-ZnP2 з питомим опором r = 103-104 Ом·см по електролітичній методиці в енергетичному діапазоні 1,3-5 еВ, при температурі 273-315 К як в неполяризованому світлі, так і при векторах поляризації  і  .   Показано, що найбільш довгохвильова смуга при Т = 300 К розміщена при hw = 2,634 еВ і відповідає першим прямим дозволеним переходам Е0. Енергії більш високоенергетичних переходів складають 3,03; 3,25; 3,55; 3,8; 4,2; 4,5 еВ. Слабкий пік електровідбивання поблизу 2,08 еВ, який реєструється у малій кількості проміряних зразків обумовлений непрямими переходами, підсиленими екситонною взаємодією, які проявляються в спектрі електровідбивання внаслідок відбивання світла від тильної грані зразка. Температурна залежність Е0 в області 273-315 К складається із двох ділянок, по нахилам яких визначені температурні коефіцієнти dE0/dT. Для першої ділянки dE0/dT = (– 6,5 ± 0,2)·10-4 еВ/К, для другої ділянки, яка починається при Т = 295 К dE0/dT = 4,579 ± 10-4 еВ/К. Зміна dE0/dT при Т = 295 К пов’язується з фазовим переходом типу співмірна-неспівмірна фаза в кристалічній структурі a-ZnP2 з утворенням солітонів. Оцінено внесок внутрізонної поляризації електронів розглянутих критичних точок зонної структури a-ZnP2 в нелінійну оптичну сприйнятливість третього порядку c(3) = De1(0)/4pF= 2.10-18 м2.В-2.

Повна версія статті .pdf (321kb)





Г.О. Сукач1, В.В. Кідалов2, Ю.І. Яценко3

Шари ZnО:P p-типу з ультрафіолетовою фотолюмінесценцією, отримані методом радикало-променевої епітаксії

1Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
2Бердянський державний педагогічний університет
3Одеський національний університет імені І.І. Мечникова

Показано, що іонна імплантація фосфору в монокристали ZnО і наступний постімплантаційний відпал у потоці атомарного кисню сприяють формуванню поверхневих шарів ZnО р-типу з інтенсивним ультрафіолетовим ексітонним випромінюванням з максимумом 3,3 еВ. Рухливість дірок виміряна холловським методом склала 15 см2/В.с.
Ключові слова: ZnО p-типу провідності, атомарний кисень, ультрафіолетове випромінювання.

Повна версія статті .pdf (262kb)





Б.К. Остафійчук1, П.С. Кособуцький2, А. Моргуліс3, О.П. Кушнір4

Прикладні аспекти спектроскопії поверхневих плівок методом обвідних інтерферограм Фабрі-Перо

1Прикарпатський університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна
E-mail:mvvmcv@mail.ru, тел: +(03422) 59-60-75
2 Національний університет «Львівська політехніка», вул. С.Бандери 12, Львів, 79646 Україна
E-mail:petkosob@polynet.lviv.ua, тел:+(032)238-96-34
3 Міський університет м. Нью-Йорка, 199 Chambers street, New York, NY 10007, США E-mail: askmath@yahoo.com
4Львівський державний аграрний університет, вул. В.Великого 1, Дубляни, Львівська обл. , 80381, Україна E-mail: o-p-ku@yandex.ru

Узагальнений алгоритм визначення параметрів прозорої плоскопаралельної одношарової структури на поверхні підкладки шляхом аналізу закономірностей формування обвідних амплітудно-фазових спектрів Фабрі-Перо в довільній геометрії досліду і стану поляризації плоскої електромагнітної хвилі.
Ключові слова: амплітудно-фазові спектри відбиття і пропускання Фабрі-Перо, плоскопаралельна одношарова структура , нормальне і похиле падіння променя.

Повна версія статті .pdf (400kb)





А.Ф. Бутенко, С.Н. Федосов, О.Є. Сергєєва

Термостимульована деполяризація сегнетоелектричних плівок сополімеру П(ВДФ-ТФЕ), електризованих в коронному розряді

Одеська національна академія харчових технологій, вул. Канатна, 112, 65039, Одеса, Україна, e-mail:fedosov@optima.com.ua

З використанням короткозамкненої та розімкненої модифікацій метода термостимульованої деполяризації виміряні релаксаційні струми в діапазоні температур 10...120 0C в плівках сополімеру П(ВДФ-ТФЕ), які були електризовані в коронному розряді та витримані протягом або однієї доби, або 16-ти місяців після електризації. Встановлено, що розподіл піків на термограмах під час старіння плівок пов’язано з релаксацією електретної та сегнетоелектричної компоненти залишкової поляризації. Теоретична обробка піків об’ємного заряду, яка була проведена в наближенні розтягнутої експоненти, підтвердила високу стабільність захопленого заряду. Отримане експериментальне підтвердження наявності двох видів компенсуючих зарядів в сегнетоелектричних полімерах.
Ключові слова: сегнетоелектричні полімери, ТСД, поляризація, електрети.

Повна версія статті .pdf (285kb)





Д.М. Фреїк, Б.С. Дзундза

Вплив структурної завершеності плівок селеніду свинцю на механізми розсіювання носіїв струму

Фізико-хімічний інститут, кафедра фізики і хімії твердого тіла Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна, E-mail:fcss@pu.if.ua

Досліджено залежність кінетичних коефіцієнтів плівок PbSe, вирощених із парової фази на свіжих сколах слюди і BaF2 від товщини. Показано, що якщо для мозаїчних плівок характерне дифузне розсіювання носіїв на поверхні, то для монокристалічних – дзеркальне. У рамках моделі Петріца визначені значення при поверхневих шарів які збагачені акцепторними центрами за рахунок впливу атмосфернрго кисню.
Ключові слова: селенід свинцю, тонкі плівки, розсіювання, міжзеренні межі.

Повна версія статті .pdf (333kb)





М.А. Лоп’янко, Р.І. Никируй

Оптимізація параметрів газодинамічного потоку пари для CdS, CdSe, CdTe

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ,
76025, Україна, E-mail:freik@pu.if.ua

Наведено вирази для термодинамічних параметрів пари газодинамічного потоку при лінійному градієнті температури вздовж циліндричного каналу. Розраховано залежність числа Маха, коефіцієнта і результуючої швидкості конденсації, густини потоку пари, ступеня пересичення та критичного перерізу пари халькогенідів кадмію від температури випаровування матеріалу, градієнта температури вздовж стінок камери та безрозмірної координати для одержання найбільш досконалої структури.
Ключові слова: CdS, CdSe, CdTe, нанокристали, газодинамічний потік пари.

Повна версія статті .pdf (319kb)





В.І. Бойчук, В.Б. Гольський

Вплив форми нанокристала на енергетичний спектр частинки в тунельно-зв’язаних квантових точках

Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, кафедра теоретичної фізики Україна, 82100,
м Дрогобич, вул. Івана Франка, 24, тел.:(03244)3-54-65

В цій роботі розв’язана задача про знаходження енергетичного спектра частинки в циліндричній і кубічній КТ. Вперше зроблено аналіз впливу форми нанокристала на енергетичний спектр заряду в тунельно-зв’язаних КТ. Розглядались КТ сферичної, кубічної та циліндричної форми.
Ключові слова: тунельно-зв’язані квантові точки, енергетичний спектр квазічастинки.

Повна версія статті .pdf (818kb)





Б.М. Рувінський1, М.А. Рувінський2

Поглинання і підсилення гіперзвуку при непружних переходах електронів у прямокутному квантовому дроті

1Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, вул.Карпатська, 15, м.Івано-Франківськ, 76000, Україна,
2Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул.Шевченка, 57, м.Івано-Франківськ,
76000, Україна, bruvinsky@gmail.com

Розраховано поглинання і з'ясовано можливість підсилення гіперзвуку вздовж осі прямокутного квантового дроту внаслідок непружних переходів між різними станами поперечного руху електронів. Визначено ту ступінь інверсної заселеності електронами двох різних найнижчих квантових "каналів", при якій підсилення звуку електронами вищого каналу переважає над його ослабленням в основному каналі. Показано, що при достатньо низьких температурах підсилення гіперзвуку в дроті є можливим навіть при відсутності інверсної заселеності. Чисельні результати наведено для дроту GaAs з поперечними розмірами: 28,3Å×56,6Å, 50Å×150Å, 50Å×200Å, 100Å×200Å.
Ключові слова: прямокутний квантовий дріт, гіперзвук, електронне поглинання і підсилення, непружні переходи.

Повна версія статті .pdf (329kb)





М.А. Рувінський1, Б.М. Рувінський2

Процеси Ландау-Румера і двофононного розпаду гіперзвукових квантів у прямокутному квантовому дроті

1Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул.Шевченка, 57, м.Івано-Франківськ, 76000, Україна,
2Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, вул.Карпатська, 15, м.Івано-Франківськ,
76000, Україна, bruvinsky@gmail.com

Для випадку прямокутного квантового дроту розглянуто механізми процесів Ландау-Румера і двофононного розпаду звукових квантів. Розраховано коефіцієнти поглинання обмежених акустичних фононів гіперзвуку найнижчої гібридної ширинної моди для дроту GaAs з вільною поверхнею і різними поперечними розмірами. Проведено порівняння фононного і електронного механізмів поглинання гіперзвуку в прямокутному дроті і безмежному твердому тілі. Врахування кубічного ангармонізму у дроті призводить в граничному випадку низьких температур до експоненціальної температурної залежності поглинання гіперзвуку для процеса Ландау-Румера і переважаючого поглинання за рахунок розпадного процесу з пониженням степеня його частотної залежності. При достатньо високих тепмературах фононне поглинання переважає електронне поглинання у невиродженому квантовому дроті.
Ключові слова: прямокутний квантовий дріт, обмежені акустичні фонони, гіперзвук, GaAs.

Повна версія статті .pdf (393kb)





П.О. Кондратенко1, Ю.М. Лопаткін2, Т.М. Сакун1

Процеси релаксації в високозбуджених молекулах резазурину

1Національний авіаційний університет,
2
НДІ фізики Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова

На підставі експериментальних та теоретичних досліджень релаксації молекул барвників з високозбуджених станів показано, що процес релаксації відбувається за участю всіх електронних станів молекули, які лежать між Sn та S1 (T1) - станами, причому на окремих ділянках релаксація збудження буде представлена рівноважним процесом, а на інших – нерівноважним. Оскільки між Sn та S1 (T1) - станами можуть лежати стани з переносом електрона між матрицею та молекулою барвника, а також дисоціативний стан, характерний для даної молекули, короткочасна локалізація збудження на цих високозбуджених станах спричинить дисоціацію молекули чи фотопровідність зразка. Співвідношення ймовірностей захоплення збудження на ці стани та ймовірності релаксації в S1(T1) - стан є внутрішньою властивістю молекули і не залежить від енергії збудження молекули. Показано, що основним механізмом фотопровідності є генерація дірок в матриці. Фотодисоціація молекул барвника є наслідком захоплення електрона розпушуючою σ*-МО, локалізованою переважно на дисоціюючому зв’язку. Для молекули резазурину дисоціативним є T(σσ*)- стан, а для метиленового голубого – T(πσ*)- стан. Збудження молекули в дисоціативний стан можливе як в одноквантовому, так і в двоквантомову процесі.

Повна версія статті .pdf (400kb)





І.Ф. Миронюк, Б.К. Остафійчук, В.Д. Федорів, В.І. Мандзюк,
В.О. Коцюбинський, Р.В. Ільницький, В.В. Мокляк, В.Л. Челядин

Будова та електрохімічні властивості нанодисперсного залізовмісного діоксиду титану

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57,
Івано-Франківськ, e-mail:myrif@rambler.ru, тел: +(0342) 59-60-29

Методами мессбауерівської спектроскопії, рентгенівської дифрактометрії та імпедансної спектроскопії проведено комплексне дослідження процесу електрохімічної інтеркаляції іонів літію в катодний матеріал на основі нанокомпозитного складного оксиду ТіО2 <Fe>. Виявлено, що взаємодія катодного матеріалу з електролітом (LiBF4 в γ – бутиролактоні) призводить до анізотропного впорядкування дипольних моментів частинок нанокомпозиту. Інтеркаляція іонів літію в наносистему
TiО2 <Fe> приводить до відновлення іонів трьохвалентного заліза до двохвалентного стану. Ізотермічний відпал нанокомпозиту TiО2 <Fe> в інтервалі температур 200-360ºС не змінює магнітної мікроструктури і супроводжується дегідратацією матеріалу. Відпал оксидного матеріалу при температурі більше 650ºС обумовлює утворення трьохфазної системи, що містить рутил, псевдобрукіт Fe2TiO5 та моноклінний TiO2 . Вперше виявлено, що наявність іонів заліза в структурі анатазу та рутилу при прожарюванні стимулює утворення моноклінної фази TiO2 . Для невідпаленого матеріалу інтеркаляція літію в нанокомпозит здійснюється за дифузійним механізмом. Після високотемпературного прожарювання літій спочатку адсорбується до х ~ 0,5 на поверхні нанокристалітів, а після зазначеної межі – дифундує в матеріал Lix (TiO2<Fe>).
Ключові слова: діоксид титану, залізовмісний діоксид титану, псевдобрукіт, мессбауерівська спектроскопія, імпедансна спектроскопія, електрохімічна інтеркаляція.

Повна версія статті .pdf (564kb)





В.В. Борик, В.М. Бойчук

Кристалохімія точкових дефектів у легованому Манганом плюмбум телуриді PbTe:Mn

Фізико-хімічний інститут при Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника, вул.Галицька, 201,
м.Івано-Франківськ, 76008, Україна

Запропоновано кристалоквазіхімічні формули для механізмів заміщення Манганом Плюмбуму, вкорінення в тетраедричні порожнини щільної упаковки атомів Телуру, а також заміни Манганом Плюмбуму з його подальшим переходом у міжвузля основної матриці. На основі порівняння результатів розрахунків і експерименту зроблено висновок про домінуючі точкові дефекти.
Ключеві слова: плюмбум телурид, Манган, точкові дефекти, кристалоквазіхімічні формули

Повна версія статті .pdf (466kb)





Л.Й. Межиловська, Г.Я. Бабущак

Дефектна підсистема і фізико-хімічні властивості цинк сульфіду

Кафедра фізики і хімії твердого тіла Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
вул. Шевченка, 57, 76000, Україна, E-mail:fcss@pu.if.ua

Запропоновано кристалоквазіхімічні формули нестехіометричного n- і p-ZnS за умови існування складної дефектної підсистеми за схемою Шоткі-Френкеля. Розраховано залежність концентрації дефектів і холлівської концентрації носіїв від ступеня відхилення від стехіометрії та диспропорціювання точкових дефектів.
Ключові слова: цинк сульфід, точкові дефекти, кристалохімія, дефекти Шоткі, дефекти Френкеля.

Повна версія статті .pdf (559kb)





Д.М. Фреїк, О.В. Ткачик

Кристалохімія точкових дефектів у твердих розчинах системи PbSe-Bi2Se3

Кафедра фізики і хімії твердого тіла Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна, E-mail:fcss@pu.if.ua

Запропоновано кристалоквазіхімічні формули для твердих розчинів системи PbSe-Bi2Se3 на основі плюмбум селеніду n- і р-типу. Розглянуто випдки збереження стехіометрії у легуючому кластері за бісмутом і Селеном. На основі аналізу результатів розрахунків та експерименту зроблено висновки про фізико-хімічну природу та механізми утворення твердих розчинів.
Ключові слова: плюмбум селенід, тверді розчини, точкові дефекти, кристалохімія.

Повна версія статті .pdf (349kb)





Г.О. Сіренко, О.І. Федоришин

Вплив температури кінцевої термообробки карбонових волокон на стадії карбонізації при 1473-1623 К на газовиділення у високому вакуумі

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57,
м. Івано-Франківськ, 76000, Україна

Приведені результати мас-спектральних досліджень. Проаналізовано зміну співвідношення СО/СО2 від температури випробувань для кінцевої температури термообробки 1473 та 1623 К. Виявлено, що вплив кінцевої температури термообробки в межах 1473-1623 К на газовиділення мас 2, 12, 28 та 44 із карбонових волокон на основі гідратцелюлози не суттєвий. Газовиділення з карбонових волокон зростає із збільшенням температури випробування від 393 до 1073 К.
Ключові слова: карбонові волокна, кінцева температура термообробки, температура випробувань, мас-спектри.

Повна версія статті .pdf (304kb)





О.С. Курта2, В.С Луців1, С.А. Курта1

Кількісне визначення метильних СН3-груп на поверхні модифікованих кремнеземів методом ІЧ-спектроскопії

1Прикарпатський національний університеті ім. В. Стефаника 76000 м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57
2Національний університет «Львівська політехніка» м. Львів, вул. С. Бандери, 12

Проведено дослідження по визначенню кількості метильних СН3-груп на поверхні модифікованих кремнеземів в залежності від величини питомої поверхні різних марок промислових зразків кремнеземів, модифікованих олігомерами диметилдихлорсилів, методом кількісної ІЧ-спектроскопії та зроблене уточнення способу розрахунку поверхневої концентрації СН3-груп графічним методом.
Ключові слова: пірогенний кремнезем, диметилдихлорсилан,олігомер, метильні групи, ІЧ-спектроскопія,питома поверхня,оптична густина,концентрація.

Повна версія статті .pdf (267kb)





Б.Л. Литвин, А.С. Федорів, В.С. Курганський, Д.Я. Брускова

Синтез і дослідження оксіетильованих аміновмісних похідних ортофосфорної кислоти як компонентів змащувально-охолоджуючих технологічних середовищ

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ

В ході роботи нами синтезовано і досліджено фізико-хімічні властивості оксіетильованих аміновмісних похідних фосфорної кислоти з метою забезпечення можливості подальшого впровадження їх в якості компонентів змащувально-охолоджуючих рідин (ЗОР). Вивчено властивості синтезованих продуктів, а саме, їх відношення до індустріальних та емульгованих мастил, розчинність у воді, їх піноутворюючу здатність, корозійну агресивність. Оксіетильовані аміновмісні похідні фосфорної кислоти добре розчиняються в воді, суміщаються з емульгованими мастилами і практично не суміщаються з індустріальним мастилом. Вони володіють дуже низькою стійкістю піни, що дозволяє виключити їх із складу ЗОР, в якій можуть бути використані синтезовані продукти, антипінні присадки, крім того самі можуть бути використані як основа змащувально-охолоджуючого технологічного середовища (ЗОТС).
Ключові слова: змащувально-охолоджуюче технологічне середовище, змащувально-охолоджуюча рідина, поліетиленгліколь, амінопохідне, фосфат.

Повна версія статті .pdf (322kb)





І.Л. Шабалін1, М.В. Лучка2, Л.І. Шабалін3

Вакуум СВС в системі IV групи перехідних металів для створення металокерамічних композицій

1Салфордський університет, Інститут дослідження матеріалів, Великий Манчестер, Великобританія, E-mail:I.Shabalin@salford.ac.uk
2Iнститут проблем матерiалознавства НАН України iм. I.М. Францевича вул. Кржижанiвського, 3, м. Київ, 03142, Україна
3Російський державний професійно-педагогічний університет, Єкатеринбург, 620012, Росія

Розробка вакуумної версії високотемпературного синтезу, що сам поширюється (СВС), у сполуках 4 групи перехідних металів (тітан, цирконій, гафній) з неметалами (вуглець, бор, кремній), були досліджені за допомогою хімічного, денсиметричного, мікроскопічного і фазового ренгенівського XRD аналізу. Результати розгляду СВС із великою кількістю активованого вугілля підтверджують, що реакція карбідізації металу в цілому керує СВС. Зовнішній вигляд розплавленого квазі-евтектического сплаву стимулює реакції, детально описані низкою рівнянь, які запропоновані в подібних дослідженнях уперше. Детальний аналіз СВС, що робить у потрійних Ме-X1-X2 (Ме = Тi, Zr-X1, X2 = C, B, Si) системах допускає можливість поширити механізм Корчагіна -Александрова - Гузенко на синтез горінням у таких системах. Будучи більш ефективної і доступний, чим інші версії вакуум СВС, може забезпечувати в широких межах концнетрацій конфабуляцию керам-керамічних складних прекурсорів, заснованих на бескисневих вогнетривких сполуках перехідних металів 4 групи.

Повна версія статті .pdf (560kb)





Г.О. Сіренко, Н.І. Луцишин

Антифрикційні властивості металічних поверхонь при мащенні перфторполіетерами, загущених твердими мікрочастинками комплексів металів

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ, 76000, Україна

Розглянуто методи визначення протизношувальних та протизадирних властивостей мастильних композицій на основі перфторполіетерів, загущених комплексами металів при контакті поверхонь твердих тіл.
Ключові слова: комплекси металів, антифрикційність, мастильна плівка, металічна поверхня.

Повна версія статті .pdf (310kb)





Ю.І. Парайко

Дослідження механізму самоорганізації утворення поверхневих шарів при терті ковзання композиційних матеріалів

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, вул. Карпатська, 25, Івано-Франківськ, 76000, Україна

У роботі наводяться переваги використання композиційних матеріалів у вузлах тертя ковзання. Виконані експериментальні дослідження структур та складу поверхні тертя композиційного матеріалу з частинок карбіду вольфраму та сплаву зв’язки марганцевого мельхіору (60 % Сu + 20 % Ni + 20 %Mn) дозволили встановити, що механізм тертя ковзання подібних матеріалів полягає в утворенні, пластифікації граничних шарів, хімічний склад яких залежить від корозійної активності середовища, в якому працюють подібні вузлитертя. Низький коефіцієнт тертя та висока зносостійкість при терті в мастилах пояснюється специфічною лунковою будовою поверхні тертя. Товщина шарів, що утворюються, не перевищує 5 мкм.
Ключові слова: тертя, композиційні матеріали, структуроформування, поверхневий шар.

Повна версія статті .pdf (153kb)





П.І. Мельник, І.Я. Петрик

Роль поліморфних перетворень в металах в процесі їх хіміко-термічної обробки

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57,
Івано-Франківськ, 76025, Україна
e-mail:ivan.petryk@rambler.ru, тел.: (03422) 59-60-75

На прикладах дифузійного насичення заліза та його сплавів різними елементами в різних температурних режимах показано, що їх хіміко-термічну обробку забезпечує природне поліморфне α ↔ γ перетворення заліза.
Ключові слова: поліморфні перетворення, дифузійне насичення, критична концентрація.

Повна версія статті .pdf (332kb)





С.П. Новосядлий, Р.М. Іванюк

Дослідження і моделювання теплових процесів в потужних ІС

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Галицька, 201, м. Івано-Франківськ, 76000, Україна

Теплове моделювання процесів в структурах інтегрованих схем є актуальною задачею при збільшенні ступеня інтеграції ІС. Правильне моделювання електричної топологічної та теплової схем з наступними процесами верифікації підвищує на порядок якість топології, особливо в екстремальних режимах роботи ІС.
Ключові слова: конвекцією теплового обміну, тепловий опір, потужність розсіювання, аналогові ІС, топологічні схеми.

Повна версія статті .pdf (480kb)





В.В. Лагетко

Філософський принцип безперервності розвитку і його специфіка на рівні хімічної форми руху матерії

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, кафедра філософії, вул..Т.Шевченка, 57, м.Івано-Франківськ,
76025 Україна; тел.: 59-60-15, E-mail:kf@pu.if.ua

Виходячи з припущення про стихійний розвиток природи, використовуючи аристотелівське положення про безперервність розвитку через проміжні ланки між протилежностями, що складають світ, показано специфіку прояву проміжних ланок на рівні хімічної форми руху матерії, якою є амфотерність у випадку деяких елементів головної підгрупи третьої групи Періодичної системи елементів Д.І.Менделєєва.
Ключові слова: єдність протилежностей, безперервність розвитку, проміжна ланка, амфотерність, періодична система елементів Д.І.Менделєєва.

Повна версія статті .pdf (233kb)